Informace o nás

Tyto webové stránky, byly založeny za účelem informování veřejnosti o dění ve sboru a informování rodičů mladých hasičů o průběhu tréningů dětí.

Věříme, že stránky budou fungovat a budou dostatečně aktualizovány, aby se Vám líbilly.

Historie sboru dobrovolných hasičů - Týnec nad Sázavou

• Je se vší ctí a úctou vzpomenout všech těch nadšených a obětavých lidí - občanů Týnce, Brodců, Podělus, kteří v minulém století v roce 1899 stáli u zrodu naší dnešní hasičské rodiny. Před více jak 100 lety se sešlo několik obyvatel a to nejen Týnce, ale i sousedních Brodců a Podělus, aby položili základní kámen vzniku našeho sboru dobrovolných hasičů u nás.
  • První dobrovolný český hasičský sbor vzniká 11. 5. 1864 ve Velvarech, kde jej založila hrstka českých vlastenců a nadšenců. Tato myšlenka byla rychle rozšiřována do dalších měst, ale i větších vesnic a získala stále více a více následovníků.
  • Když 12. června 1893 přádelna v Brodcích vyhořela, naděje na založení sboru značně poklesla. Také oheň týneckého mlýna rok před tím značně ovlivnil snahu místních občanů pro založení dobrovolné organizace hasičské.
  • V roce 1899 tehdy vnikla naděje na uskutečnění dávné touhy po založení sboru.
  • Přesto v této době nebylo možno zajistit členskou základnu jen z Týnce. Proto se spojili tři osady Týnice, Brodce, Podělusy a po přípravných pracích byla svolána valná hromada na den 6. 8. 1899 do hostince U Korbelů.
  • Pro zajímavost jako charakteristiku doby uvádíme, že v této první schůzi byl zvolen protektorem arcivévoda František Ferinand d´Este, pán na Kopnopišti a majitel týneckého dvora.
  • V první valné hromadě bylo zvoleno předsednictvo: starostou majitel přádelny v Brodcích Vilém Kuffler, který uvolil opatřiti výzbroj i výstroj pro členy z Brodců, místostarostou Jan Korbel z Podělus, velitelem Ludvík Štros z Týnice, náměstkem velitel, v Brodcích e Arnošt Horsák z Brodců, ve výboru byli Jindřich Micka z Týnice a další...
  • Za činné členy sboru bylo přijato v Týnici 18, v Brodcích 24, z Podělus 6 a přispívajicích bylo 6 členů.
  •
  •  V roce 1900 byla zakoupena ruční čtyřkolová dvouproudová stříkačka za 950 zlatých u firmy R. A. Smekal a současně zakoupeno 120 metrů hadice.